Nove ideje

LAPBOOK

srijeda, 19. decembar 2018.

Piše: Sanela Mulaosmanović

LAPBOOK

Savremena nastava od učitelja i učenika traži kreativnije i samostalnije pristupe učenju. U takvim situacijama prestaje tradicionalno učenje, a razvija se niz mogućnosti za nešto novo, zabavno i edukativno, nešto što će pomoći učenicima da nastavne sadržaje obrazlažu i primjenjuju sa sigurnošću i samopouzdanjem.

Kako bismo svojim učenicima omogućili sve to, u nastavi možemo primijeniti izradu lapbooka. Izraz se može prevesti svakako: kao krilata knjiga ili knjiga na preklop (lap=krilo/preklop; book=knjiga), kao riječ koja asocira na laptop samo u sebi skriva riječ book, dok neki stručnjaci praktičari lapbook nazivaju i interaktivnom bilježnicom. Koji god prijevod odabrali način rada je isti, ali može imati i mnoge varijacije (sve zavisi od učitelja kao i učenika). 

Šta je, zapravo, Lapbook?

Lapbook je inovativno i interaktivno edukativno sredstvo, koje djeci pruža priliku da se koncentrišu na pojedinačne aspekte jedne teme.
Lapbook je fascikla u kojoj su pažljivo organizovani i upakovani materijali za rad. Može biti usmjeren ka jednom nastavnom predmetu, temi ili nastavnoj jedinici.

Lapbook je spoj crteža, priča, grafikona, vremenske trake, dijagrama, u njemu se može naći i pisani rad i printani dijelovi sadržaja iz bilo koje nastavne teme ili jedinice. Ovakva mapa kreativno prikazuje nastavne sadržaje koje stvara učenik (samostalno ili uz pomoć učitelja) te ih kasnije koristi za njihovo ponavljanje i usustavljivanje.

Aktuelnoj temi se prilazi iz više aspekata, odnosno obrađuje se kroz sve oblasti razvoja (razvoj govora, razvoj logičko-matematičkog mišljenja, svijeta oko nas, likovno vaspitanje, razvoj grafomotorike…). Djeci se pruža mogućnost da samostalno odaberu oblast kojom će se baviti tokom usmjerene aktivnosti. Na taj način nastava prati interesovanja djece, kao i individualni tempo razvoja svakog djeteta. 

Zadaci, odnosno radni listovi, su na kreativan način upakovani u specijalno dizajnirane foldere (džepiće). Dodatni izazov za decu je otvaranje i otpakivanje foldera kako bi došla do svog zadatka.

Za izradu lapbooka potrebna vam je osnova – to može biti jedna kartonska mapa standardne veličine koju je lako nabaviti u bilo kojoj knjižari (ili možete reciklirati neku već korištenu). Istu mapu možete napraviti i sami lijepljenjem nekoliko papira u kombinaciji koja baš vama odgovara. Nakon pripremljene osnove potrebno je odrediti naslovnicu i na nju napisati naziv teme ili nastavne jedinice na koju se mapa odnosi. Zatim vam ostaje popuniti unutrašnjost. Kako? Na način koji vama i vašim učenicima najbolje odgovara. Za početak ništa previše i ništa pretjerano. Naravno da aktivnost i materijali u mapi zavise i od uzrasta učenika. Prve lapbooke izradite zajedno s njima, na nastavi, dok ne shvate šta se od njih traži. Vrhunac ćete postići kada učenici samostalno, bez vaše pomoći izrade jednu ovakvu mapu koja će pokazati svu njihovu kreativnost ali i samostalnost. Neće im biti teško objasniti dijelove mape, jer su prilikom njene izrade sa svakim dijelom sadržaja proveli određeno vrijeme.

Povezani članci